KŪRYBIŠKUMAS IR KIBERNETINIS SAUGUMAS

ĮVADAS

Tam tikras sąvokas esame įpratę girėti tik tam specifinėje aplinkoje. Nepaisant to, kad sąvoka kūrybiškumas vis labiau plinta skirtingose sferose, tačiau jo naudą pastebi ne visi ir ne visuomet. Tai natūralu, nes kūrybiškumas kaip įrankis, naudojamas ne visada. Tai yra puiku, nes tam tikriems dalykams spręsti ar vykdyti, efektyviau naudotis laiko patikrintais būdais ir negaišti laiko išradinėjant dviratį. Spragą matome tuomet, kai kūrybiškumui organizacijoje vietos nepaliekama visai. Gyvenimo dinamika neatsiejama nuo pokyčių, tad organizacijos jos veikimo principai bėgant laikui tampa vis jautresni bet kokiems pokyčiams. Kūrybiškų sprendimų reikšmė specifinėse organizacijose yra ne vienoda. Logistikos sektoriuje pokyčiai vyksta vienokiu tempu, skaitmeniniu pagrindu grįsto startuolio - kitokiu, tad kiekviena organizacija savo poreikį kūrybiškumui turėtų vertinti individualiai. Reiktų atkreipti dėmesį ir į tai, kad organizacija, nėra apibrėžiama tik veikla, kurią ji vykdo. Jokia veikla neįmanoma be ją vykdančių darbuotojų, o jų poreikiai, tarpusavio komunikacija bei patiriami sunkumai yra itin dinamiškas reiškinys, kuriam būtini kūrybiški sprendimai. Teigiama darbuotojų patirtis organizcijoje generuoja ne tik efektyvesnius darbo rezultatus, tačiau taip pat kuria ir didesnę pridėtinę vertę organizacijai. Tuo pat metu kiekvienas darbuotojas, kaip individualus asmuo gali siekti savo tikslų, padėdamas organizacijai augti.

KAIP REAGUOTI?

Siekiant suvokti kūrybiškų sprendimų poreikį organizacijoje, reikia įvertinti kelis aspektus, tačiau visų pirma reikia suvokti, kad tokie sprendimai yra ne organizacijos išskirtinumas, o būtinybė, norint išlikti konkurencingai besikeičiančioje rinkoje. Dėl šios priežasties grįškime prie kūrybiškumo ir kibernetinio saugumo. Iš pirmo žvilgsnio, kompiuterinės sistemos, saugumas ir kūrybiškumas gali atrodyti nutolę, tačiau kaip ir viskas gyvenime, taip ir šie aspektai yra persipynę ir vienas kitą veikia lygiavertiškai.

Kūrybiškumas gali atlikti lemiamą vaidmenį gerinant IT saugumą, skatinant naujas idėjas ir požiūrį į saugumo iššūkius. Atsiradus naujoms technologijoms ir besivystant kibernetinėms grėsmėms IT saugos sritis susiduria su nuolatiniais pokyčiais, todėl kūrybiškas mąstymas gali padėti saugos specialistams išlikti įvykių priešakyje.

Pavyzdžiui, kūrybiškai mąstydami saugumo specialistai gali rasti naujų būdų, kaip aptikti ir užkirsti kelią kibernetinėms atakoms. Jie gali pasiūlyti naujus sprendimus, kaip pašalinti saugumo spragas ir sukurti naujas slaptų duomenų apsaugos strategijas. Be to, naudojant kūrybiškus problemų sprendimo būdus, galima efektyviau įvertinti saugumo riziką ir parengti reagavimo į saugumo incidentus planus.

Be to, kūrybiškumas taip pat gali padėti puoselėti saugumo kultūrą organizacijoje. Skatindamos kūrybišką mąstymą ir inovacijas, organizacijos gali sukurti saugumu grindžiamą aplinką, kurioje vertinamas aktyvus rizikos valdymas ir skatinamas saugių sprendimų kūrimas. Be to, kūrybiškas požiūris gali padėti įtraukti darbuotojus ir suinteresuotąsias šalis į saugumo iniciatyvas, todėl yra didesnė tikimybė, kad jos bus priimtos ir jų bus laikomasi.

Kūrybiški sprendimai taip pat skatina dinamišką požiūrį ir ugdo patį kūrybiškumą, tai uždaro visapusišką ciklą, kurio išeiga ne tik geresni rezultatai įmonėje, bet ir pilnavertiškesnė darbuotojų asmeninė patirtis, tai persikelia ir į asmeninį gyvenimą, o juk darbas iš esmės ir yra tam, kad pagerinti tam tikrus asmeninio gyvenimo aspektus, o ne kliudytų jiems augti.

Apibendrinant galima pasakyti, kad kūrybiškumas gali atnešti daug naudos IT saugumui, nes suteikia naujų perspektyvų, skatina naujoves ir puoselėja saugumo kultūrą organizacijose. Pasitelkę kūrybiškumą IT saugos specialistai gali geriau susidoroti su iššūkiais, kuriuos kelia šiandieninė sudėtinga ir nuolat kintanti grėsmių aplinka.